Termowizja to metoda, która od wielu lat powszechnie wykorzystywana jest w bardzo wielu dziedzinach. Nie ma się co temu dziwić, daje bowiem bardzo wiele możliwości przy jednoczesnym niezbyt wysokich koszcie stosowania tej metody w porównaniu z wieloma innymi. Wymaga zastosowania specjalnych urządzeń, które obecnie jednak dostępne są bez większych problemów.
Termowizja w budownictwie
W branży budowlanej niezwykle często wykorzystuje się termowizje, przede wszystkim do określania strat ciepła. Odpowiednio przeprowadzone badania termowizyjne budynków pozwalają bowiem uzyskać niezwykle dobry obraz i przede wszystkim w krótkim czasie. Badania termowizyjne budynków pod kątem ewentualnych strat ciepła wykonuje się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Najlepiej wykonywać je na etapie budowy domu, gdzie jeszcze można dokonać ewentualnych zmian bez zbyt dużych kosztów. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonywać je w dowolnym momencie, jednakże najlepszą porą na ich przeprowadzenie jest zima. Dzięki sporej różnicy temperatur można bowiem dokładnie zaobserwować wszelkie zmiany na obrazach z kamery termowizyjnej.
Termogramy, bo taką nazwę noszą obrazy wykonane przy pomocy kamery termowizyjnej pokazują najbardziej wrażliwe miejsca, które wymagają dodatkowego ocieplenia, ale również pozwalają na uwiecznienie na nich instalacji wodnych czy grzewczych. Nie wymagają ingerencji w strukturę ocieplenia, co z pewnością jest korzystne dla jego właścicieli.
Jak przeprowadza się badanie termowizyjne?
Zewnętrzne badanie termowizyjne pozwala określić miejsca, w których energia cieplna przedostaje się na zewnątrz. Najprościej mówiąc, kamera termowizyjna rejestruje obraz w różnorodnych kolorach, przy czym niebieski oznacza obszary zimne, a czerwony – gorące. Dlatego na termogramach budynków zazwyczaj okna są tymi miejscami, które będą przybierały barwę czerwieni. Jeśli jednak widać na nich miejsca cieplejsze na ścianach, wówczas można domniemywać, że właśnie tam występuje problem z odpowiednią izolacją i związany z tym znaczny ubytek ciepła z wnętrza budynków. Takie miejsca nazywane są mostkami termicznymi.
Wewnętrzne badania termowizyjne stosuje się przede wszystkim w celu zlokalizowania tak zwanych przedmuchów, czyli miejsc nieszczelnych, przez które do wnętrza przedostaje się chłodne powietrze. Często są to na przykład nieszczelne okna czy nieodpowiednio zamontowane drzwi. Wykrycie takich miejsc pozwala na znaczące zminimalizowanie kosztów związanych z ogrzewaniem budynku.