epolmark.pl

Strona o aranżacjach, ogrodach i wnętrzach.

Dom

Karnisze podwójne – kiedy warto się na nie zdecydować?

Karnisze podwójne – kiedy warto się na nie zdecydować?

Karnisze okienne są oferowane w dwóch głównych wersjach – pojedynczej i podwójnej. Kiedy sprawdzą się karnisze podwójne?

Gdy planuje się zakup karniszy okiennych, duże znaczenie ma wybór ich rodzaju. Wśród dostępnych produktów znajdują się karnisze podwójne, które składają się z dwóch równoległych prętów albo szyn.

Jakie zastosowanie mają karnisze podwójne?

Karnisze podwójne służą do zawieszenia zasłon oraz firanek przy tym samym oknie lub drzwiach balkonowych albo tarasowych, zapewniając zarówno prywatność, jak i kontrolę światła. 

Podstawową funkcją podwójnego karnisza jest umożliwienie nakładania warstw dwóch różnych rodzajów osłon okiennych, takich jak przezroczysta firanka i cięższa zasłona blokująca światło. W ten sposób można mieć większą kontrolę nad ilością światła i prywatnością w pomieszczeniu.

Dzisiaj karnisze podwójne są bardzo popularne i kupuje je wiele osób. To wszechstronna opcja dekoracji okien, którą można stosować w różnych wnętrzach, od salonów i sypialni po biura i hotele. Stanowią one stylowe i funkcjonalne rozwiązanie do kontrolowania światła i pomagają w uzyskaniu większej prywatności, a jednocześnie nadają aranżacji atrakcyjny wygląd.

Rodzaje podwójnych karniszy

Podwójne karnisze występują w różnych konfiguracjach, z jednym drążkiem umieszczonym przed drugim lub z dwoma oddzielnymi drążkami, które są przymocowane do tych samych wsporników. Pręt przedni może być krótszy niż pręt tylny albo mogą mieć one taką samą długość.

Pod względem materiałów karnisze podwójne można kupić jako karnisze metalowe, drewniane, a także plastikowe. Także można kupić karnisze podwójne szynowe, które składają się z osłoniętych szyn wyposażonych w ruchome żabki.

Jak wybrać dobre karnisze podwójne?

Dobierając odpowiednie karnisze podwójne, warto pamiętać o kilku kluczowych kwestiach. Zaliczane są do nich:

1. Budowa karnisza

Warto zastanowić się nad tym, jak zbudowany ma być podwójny karnisz i z jakich materiałów ma być on wykonany. Warto zobaczyć, jakie produkty oferują sklepy i porównać je ze sobą, by dobrać najlepsze karnisze podwójne do swojego domu, mieszkania czy innego budynku.

2. Długość karnisza

Także duże znaczenie ma dobranie karnisza pod kątem długości. W tym celu należy wcześniej dokonać pomiarów długości wnęki okiennej. Zaleca się, by karnisze były o około 20-30 dłuższe z każdej strony od wnęki. W ten sposób będzie można stworzyć odpowiednią osłonę okienną, która będzie wyglądała atrakcyjnie i będzie funkcjonalna.

3. Kształt karnisza

Warto wskazać, że karnisze podwójne można kupić nie tylko jako proste, ale również jako zakrzywione, które nadają się do narożnych okien. W takich wariantach dostępne są karnisze drążkowe oraz szynowe – najczęściej mają one praktyczny łącznik kątowy.

4. Kolor karnisza

Kolorystyka powinna być dobrana do konkretnego wnętrza. Można wybrać karnisze podwójne w kolorze dopasowanym do ściany lub koloru stolarki okiennej, ale również takie, które będą z nimi kontrastowały.

5. Końcówki karnisza

W przypadku karniszy drążkowych można często dobrać do nich różne końcówki. Mogą być one proste, minimalistyczne, ale również mogą mieć dekoracyjny wygląd.

Udostępnij