epolmark.pl

Strona o aranżacjach, ogrodach i wnętrzach.

Dom

Komu zlecić zrobienie drzwi do domu?

Komu zlecić zrobienie drzwi do domu?

Zamówienie właściwych drzwi do domu nie jest łatwe. Owszem, większość pracy zrzucamy na karb wykonawcy, ale pośrednio to od nas zależy, czy sprawdzi się w swej roli. Jak wybrać właściwego wykonawcę drzwi domowych i o czym pamiętać w trakcie wymiany stolarki drzwiowej?

Kiedy wymienić drzwi do domu?

Kiedy warto podjąć decyzję o wymianie drzwi na nowe? Co ciekawe, kryterium ich całkowitego zniszczenia nie zawsze wchodzi w grę. Konieczność wymiany drzwi może się pojawić na skutek zmian aranżacyjnych wewnątrz domu, potrzeby wyciszenia lub docieplenia wnętrza, a także pojawienia się nowych członków rodziny (zamiana drzwi przeszklonych na lite itd.). Przed wymianą drzwi warto podejść do tego problemu całościowo. Może się okazać, że wymianie nie podlegają jedynie same drzwi, ale też ich bliskie otoczenie, w tym framugi, ściany, tynk itd. Realizacja tej inwestycji w sposób całościowy będzie tańsza, szybsza i efektywniejsza.

Jakie drzwi wybrać?

Wybór właściwych drzwi to najtrudniejszy etap całej inwestycji. Na tym etapie producent drzwi wewnętrznych może być bardzo pomocny, ale ostateczna decyzja i tak należy do nas. Możemy wybierać m.in. spośród:

  • drzwi drewnianych, nawiązujących do klasyki aranżacji wnętrz,
  • drzwi dźwiękoszczelnych — wybieranych często przez osoby aranżujące domowe biuro,
  • drzwi przeszklonych — to doskonała propozycja dla niewielkich, słabo doświetlonych wnętrz,
  • drzwi termoizolacyjnych, które ograniczą emisję ciepła np. do przedpokoju,
  • drzwi antywłamaniowych, chroniących szczególnie ważne pomieszczenia,
  • drzwi przeciwpożarowych, ograniczających rozprzestrzenianie się pożaru.

Kto powinien wykonać drzwi do domu?

Najlepiej, jeśli za wykonanie drzwi do domu zabierze się doświadczony producent drzwi wewnętrznych. Podmiot ten dysponuje nie tylko określonymi materiałami, wiedzą i doświadczeniem, ale też programami do wizualizacji 3D, za pomocą których można stworzyć gotowy projekt. Należy też pamiętać o odpowiednim wymiarowaniu drzwi i uwzględnieniu przerw konstrukcyjnych, dylatacyjnych, wypełnień pianką i zawiasów. Przy wyborze drzwi warto też zwrócić uwagę na ewentualne wkładki tłumiące stuk zamykanych odrzwi, a także samozamykacze, które przydadzą się zwłaszcza w przypadku obecności w domu małych dzieci lub zwierząt.

Reasumując, producent drzwi wewnętrznych nie powinien ograniczać swej roli jedynie do zrealizowania projektu, ale też winien doradzić w zakresie wyboru odpowiednich drzwi. Jego pomoc — zwłaszcza w kontekście posiadanego doświadczenia — może okazać się wręcz nieoceniona.

Udostępnij