epolmark.pl

Strona o aranżacjach, ogrodach i wnętrzach.

Ogród

Krzewy ozdobne iglaste – co warto o nich wiedzieć?

Krzewy ozdobne iglaste – co warto o nich wiedzieć?

Każdy właściciel ogrodu chce, aby był on atrakcyjny wizualnie, ale także praktyczny i użyteczny. To właśnie z tego powodu sadzone są w nim rozmaite gatunki roślin. Nie da się nie zauważyć tego, że olbrzymią popularnością ostatnimi czasy cieszą się ozdobne krzewy iglaste. Co trzeba się o nich dowiedzieć przed podjęciem decyzji o ich zakupie? Jakie są podstawowe informacje o takich krzewach?

Dlaczego krzewy ozdobne iglaste są tak popularne?

Na samym początku dowiedzieć się oczywiście trzeba, z jakiego powodu krzewy iglaste są tak popularne. Dlaczego są tak chętnie wybierane i sadzone w ogrodach?
Zdecydowanie najważniejszą zaletą krzewów iglastych, która przemawia do ogromnej większości inwestorów, jest to, że są one zielone i bardzo piękne przez dosłownie cały rok. Ogród dzięki temu cieszy oko bez względu na porę roku.
Co więcej, krzewy tego rodzaju występują w ogromnej ilości rozmiarów, ale też kształtów. Jeśli ktoś chce krzew okrągły lub stożkowaty, nie ma z tym żadnego problemu.
Na koniec wspomnieć jeszcze trzeba, że krzewy tego rodzaju dają ogromne możliwości w zakresie aranżacyjnym. Z powodzeniem można je sadzić pojedynczo, lecz również w dużych grupach.

Popularne gatunki krzewów iglastych

Skoro już wiadomo, z jakiego powodu ozdobne krzewy iglaste są tak powszechnie wybierane do ogrodów, warto się teraz dowiedzieć, jakie są konkretnie ich gatunki, które cieszą się dużą popularnością. Na co więc najlepiej się decydować i dlaczego?
Jeśli chce się uzyskać z krzewów żywopłot, to w takim wypadku szczególnie mocno poleca się posadzenie jałowca, jodły lub żywotnika. W przypadku chęci udekorowania oczka wodnego najlepiej sprawdzi się cypryśnik błotnisty, cyprysik nutkajski lub mikrobiota syberyjska, ale także klasyczny jałowiec pospolity. Na koniec dowiedzieć się jeszcze należy, jakie krzewy polecane są do okrywania nimi terenu. W tym wypadku szczególnie zaleca się cyprysik groszkowy, jałowiec rozesłany lub jałowiec płożący.

Co trzeba wiedzieć o uprawie?

Jeśli już ma się wybrany konkretny rodzaj krzewu iglastego, trzeba teraz przejść do kolejnej porcji informacji z zakresu ich sadzenia. Co więc trzeba wiedzieć o uprawie takich roślin?
Oczywiście najbardziej podstawową informacją w tym zakresie jest dowiedzenie się, jaką glebę preferują krzewy iglaste. Zdecydowanie najlepsze w tym wypadku są gleby kwaśne lub delikatnie kwaśne, których pH jest poniżej 7.
Jeśli chodzi o nasłonecznienie, to ogromna część gatunków może być bez większych problemów sadzona w półcieniu. Są jednak wyjątki, które znacznie lepiej rosną w pełnym słońcu. Zaliczają się do nich takie gatunki jak różne odmiany jałowców, modrzewie czy też świerki.
Kiedy najlepiej zakupić i posadzić krzewy iglaste? Jeśli sprzedawane są one w pojemnikach, to bez większych problemów można je sadzić od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Wyjątek stanowią te rodzaje, które sprzedawane są w bryłach. W tym wypadku zaleca się, aby posadzić je w okresie od kwietnia do maja. Pozwoli to zakorzenić się roślinie w czasie, który będzie dla niej zdecydowanie najkorzystniejszy.

Udostępnij