Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Kształtki kanalizacyjne – rodzaje i materiał wykonania

Lifestyle Data publikacji - 6 lutego 2023 Autor - Redakcja epolmark.pl
Kształtki kanalizacyjne


Kształtki kanalizacyjne odgrywają bardzo istotną rolę w budowie instalacji wod-kan. Dzięki nim można ze sobą łączyć rury o różnym rozmiarze i pod praktycznie dowolnym kątem. Jakie są najczęściej spotykane rodzaje kształtek i jakie pełnią funkcje w instalacji kanalizacyjnej? Jakie połączenia można dzięki nim wykonać?

Z czego produkuje się kształtki?

Kształtki stosowane w instalacjach kanalizacji zewnętrznej produkuje się najczęściej z PVC, czyli z polichlorku winylu. Zaletą tego tworzywa jest wysoka odporność na działanie wilgoci i odczynników chemicznych, a także niewielki ciężar i łatwość montażu. Kształtki z PVC są lekkie, wytrzymałe i posiadają specjalne uszczelki, dzięki którym zawartość instalacji wodno-kanalizacyjnej nie wycieka do otoczenia. Poza tym zastosowane w nich połączenia nie korodują, dzięki czemu w razie potrzeby można taką kształtkę szybko wykręcić i zamienić na nową.

Rodzaje kształtek i ich zastosowanie – co warto wiedzieć?

Do budowy instalacji kanalizacyjnych wykorzystuje się następujące rodzaje kształtek:

  1. Kolanka – to najprostsze odmiany kształtek dostępnych w ofercie Rurex, za pomocą których można połączyć ze sobą dwie rury umieszczone pod różnym kątem. W zależności od wariantu kolanka mogą być poprowadzone pod kątem 90, 60, 30 i 15 stopni.
  2. Trójniki – to kształtki PVC, za pomocą których można łączyć ze sobą dwie rury w jeden przewód kanalizacyjny. Zależnie od wariantu króćce trójników mogą być rozmieszczone pod kątem 90 lub 45 stopni.
  3. Redukcje – dzięki nim można połączyć ze sobą dwie rury o różnych średnicach, tworząc w ten sposób szczelne połączenie.
  4. Złączki – to elementy, za pomocą których można połączyć ze sobą dwie nieobrobione końce rury (powstałe w toku przecięcia). Do złączek zaliczamy również elementy łączące ze sobą rury różnych systemów.
  5. Nasuwki – to złączki, które nie posiadają ogranicznika nasunięcia. Dzięki temu można je z łatwością stosować np. w miejscu awarii instalacji wodno-kanalizacyjnej.
  6. Czyszczaki – to specjalistyczne kształtki, których zadaniem jest zapewnienie możliwości inspekcji instalacji, a także pozwalające na ewentualne oczyszczenie jej wnętrza.
  7. Korki i zaślepki – to kształtki, za pomocą których można zakończyć i uszczelnić wylot rury instalacyjnej. Korki są elementami wkładanymi do środka, a zaślepki osadza się na zewnątrz.
  8. Kielichy, nazywane odgałęzieniami nasadowymi – zapewniają możliwość podłączenia dodatkowego przyłącza do sieci kanalizacyjnej równomiernie z istniejącym już przepływem ścieków.

Jak widać, kształtki do kanalizacji wod-kan to bardzo złożone i pomysłowe elementy konstrukcyjne o doskonałych właściwościach fizycznych i chemicznych.

urządzenia do czyszczenia sieci wuko

Redakcja epolmark.pl

Witamy na ePolmark - stronie, która jest Twoim przewodnikiem po świecie aranżacji, ogrodów i wnętrz. Nasi redaktorzy przygotowują artykuły z pełną starannością. Platforma dedykowana jest wszystkim, którzy pragną wprowadzić piękno i funkcjonalność do swojego domu i ogrodu. Niezależnie od tego, czy szukasz inspiracji do dekoracji wnętrz, nowoczesnych rozwiązań technologicznych, porad dotyczących zakupów, czy wskazówek na temat pielęgnacji ogrodu, znajdziesz to wszystko na epolmark.pl.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?