epolmark.pl

Strona o aranżacjach, ogrodach i wnętrzach.

Lifestyle

Kształtki kanalizacyjne – rodzaje i materiał wykonania

Kształtki kanalizacyjne – rodzaje i materiał wykonania

Kształtki kanalizacyjne odgrywają bardzo istotną rolę w budowie instalacji wod-kan. Dzięki nim można ze sobą łączyć rury o różnym rozmiarze i pod praktycznie dowolnym kątem. Jakie są najczęściej spotykane rodzaje kształtek i jakie pełnią funkcje w instalacji kanalizacyjnej? Jakie połączenia można dzięki nim wykonać?

Z czego produkuje się kształtki?

Kształtki stosowane w instalacjach kanalizacji zewnętrznej produkuje się najczęściej z PVC, czyli z polichlorku winylu. Zaletą tego tworzywa jest wysoka odporność na działanie wilgoci i odczynników chemicznych, a także niewielki ciężar i łatwość montażu. Kształtki z PVC są lekkie, wytrzymałe i posiadają specjalne uszczelki, dzięki którym zawartość instalacji wodno-kanalizacyjnej nie wycieka do otoczenia. Poza tym zastosowane w nich połączenia nie korodują, dzięki czemu w razie potrzeby można taką kształtkę szybko wykręcić i zamienić na nową.

Rodzaje kształtek i ich zastosowanie – co warto wiedzieć?

Do budowy instalacji kanalizacyjnych wykorzystuje się następujące rodzaje kształtek:

  1. Kolanka – to najprostsze odmiany kształtek dostępnych w ofercie Rurex, za pomocą których można połączyć ze sobą dwie rury umieszczone pod różnym kątem. W zależności od wariantu kolanka mogą być poprowadzone pod kątem 90, 60, 30 i 15 stopni.
  2. Trójniki – to kształtki PVC, za pomocą których można łączyć ze sobą dwie rury w jeden przewód kanalizacyjny. Zależnie od wariantu króćce trójników mogą być rozmieszczone pod kątem 90 lub 45 stopni.
  3. Redukcje – dzięki nim można połączyć ze sobą dwie rury o różnych średnicach, tworząc w ten sposób szczelne połączenie.
  4. Złączki – to elementy, za pomocą których można połączyć ze sobą dwie nieobrobione końce rury (powstałe w toku przecięcia). Do złączek zaliczamy również elementy łączące ze sobą rury różnych systemów.
  5. Nasuwki – to złączki, które nie posiadają ogranicznika nasunięcia. Dzięki temu można je z łatwością stosować np. w miejscu awarii instalacji wodno-kanalizacyjnej.
  6. Czyszczaki – to specjalistyczne kształtki, których zadaniem jest zapewnienie możliwości inspekcji instalacji, a także pozwalające na ewentualne oczyszczenie jej wnętrza.
  7. Korki i zaślepki – to kształtki, za pomocą których można zakończyć i uszczelnić wylot rury instalacyjnej. Korki są elementami wkładanymi do środka, a zaślepki osadza się na zewnątrz.
  8. Kielichy, nazywane odgałęzieniami nasadowymi – zapewniają możliwość podłączenia dodatkowego przyłącza do sieci kanalizacyjnej równomiernie z istniejącym już przepływem ścieków.

Jak widać, kształtki do kanalizacji wod-kan to bardzo złożone i pomysłowe elementy konstrukcyjne o doskonałych właściwościach fizycznych i chemicznych.

Udostępnij