epolmark.pl

Strona o aranżacjach, ogrodach i wnętrzach.

Lifestyle

Urządzenia pomiarowe do identyfikacji i lokalizacji uszkodzeń w sieciach światłowodowych

Urządzenia pomiarowe do identyfikacji i lokalizacji uszkodzeń w sieciach światłowodowych

Serwisując sieć światłowodową, trzeba mieć do dyspozycji odpowiednie przyrządy, za pomocą których można zlokalizować i zdiagnozować uszkodzenia w przewodzie optycznym. O jakich urządzeniach mowa? Co jest niezbędne do kontroli niezawodności sieci światłowodowych?

Reflektometry optyczne – podstawowy sprzęt diagnostyczny

Najpopularniejszym urządzeniem używanym po to, by wykryć uszkodzenie sieci światłowodowej, jest reflektometr optyczny (https://www.teleoptics.com.pl/produkty/aparatura-diagnostyczno-pomiarowa/reflektometr-optyczny-mts-2000/). Za jego pomocą można m.in.:

  • sporządzać i zapisywać raporty z przeprowadzonych kontroli,

  • zlokalizować uszkodzenie przewodu lub pojedynczego włókna,

  • certyfikować sieci światłowodowe.

Dużą zaletą reflektometrów jest ich zdolność do diagnozowania sieci, w których przepływa światło o zróżnicowanej długości. Oznacza to, że osoba mająca do dyspozycji to urządzenie, może z jego pomocą dokonać pomiaru w różnych rodzajach instalacji. Warto również dodać, że reflektometry nadają się do pracy zarówno z przewodami jednomodowymi, jak i wielomodowymi.

Mierniki mocy – niezbędnik instalatora

Kolejnym urządzeniem wykorzystywanym w trakcie diagnozy sieci optycznych jest miernik mocy, wykorzystywany często jako miernik stratności. Urządzenie to jest przeznaczone do pracy z różnymi rodzajami instalacji, a jego zadaniem jest sprawdzenie mocy optycznej sieci i pomiar powstających w jej obrębie strat.

Miernik stratności składa się z modułu światła i miernika mocy optycznej, dzięki którym można zlokalizować miejsce, w którym występuje uszkodzenie sieci światłowodowej.

Przyrząd do wizualnej lokalizacji uszkodzeń

Widzialne źródła lasera to kolejne akcesoria światłowodowe, które mogą być wykorzystywane do diagnozy sieci optycznych. Ich najważniejszym elementem jest źródło widzialnego światła laserowego o długości 650 nm, dzięki któremu można zidentyfikować poszczególne włókna przewodu oraz usterki, które w ich obrębie się pojawiają.

Widzialne światło laserowe sprawdzi się m.in. podczas pomiarów martwej strefy OTDR, a także w trakcie konserwacji sieci światłowodowych.

Identyfikatory transmisji

Identyfikator transmisji to bardzo czułe urządzenie pomiarowe, które wykorzystywane jest podczas konserwacji sieci optycznych i usuwania usterek w ich obrębie. Identyfikator to urządzenie, które może wykryć:

  • obecność sygnału optycznego,

  • kierunek, w którym sygnał przepływa,

  • rodzaj sygnału optycznego.

Co ważne, identyfikator sieci działa w dowolnym miejscu linii światłowodowej. Jego zaletą jest możliwość przeprowadzenia badań bez konieczności zaburzania pracy przewodu optycznego.

Na stronie teleoptics.com.pl znajdą Państwo wiele różnych urządzeń, które będą niezbędne do kompleksowej naprawy instalacji optycznej.

Udostępnij