Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Wszystko, co chcesz wiedzieć na temat systemu SCADA, ale nie masz kogo zapytać!

Dom Data publikacji - 8 maja 2023 Autor - Redakcja epolmark.pl
SCADA


Tym nieco przewrotnym tytułem spróbujemy wprowadzić Cię w niezwykle interesujący temat dotyczący systemu SCADA. Czym jest, kiedy się go wykorzystuje i jakie ma znaczenie dla przemysłu? Na te oraz kilka innych pytań, które być może Cię nurtują, znajdziesz odpowiedzi w poniższym materiale.

System SCADA – czyli co?

Określenie SCADA stanowi skrót angielskiej nazwy Supervisory Control and Data Acquisition (co w wolnym tłumaczeniu należy rozumieć jako system skupiający się na kontrolowaniu określonego procesu przemysłowego/technologicznego). 

W praktyce systemy SCADA są niczym innym, jak systemami komputerowymi (stanowiącymi połączenie odpowiedniego oprogramowania z określonym sprzętem elektronicznym), które wykorzystywane są w często bardzo złożonych procesach – w celu zwiększenia ich wydajności czy skuteczności.

W takim połączeniu SCADA pełni niejako funkcję nadrzędną nad podlegającymi mu urządzeniami. Z takich sprzętów końcowych system SCADA może zarówno gromadzić (i archiwizować) dane technologiczne w sposób bieżący (w czasie rzeczywistym), jak i czuwać nad sterowaniem poszczególnymi etapami procesu przemysłowego. 

Z jakim sprzętem współpracuje system SCADA?

Systemy SCADA są przystosowane do współpracy ze sprzętem elektronicznym wykorzystywanym w szeroko rozumianych procedurach automatyki przemysłowej. Mogą to być, na przykład:

 • sterowniki PLC,

 • urządzenia pomiarowe,

 • zdalne jednostki terminali (RTU).

Tym samym system SCADA stanowi pewnego rodzaju łącznik pomiędzy osprzętowaniem, a operatorami maszyn, umożliwiając im prowadzenie nadzoru nad pracą całego, najczęściej dość złożonego i skomplikowanego układu maszynowego. Operator może oczywiście aktywnie komunikować się z systemem SCADA – służą do tego interfejsy HMI, czyli odpowiednio sformatowane panele. Za ich pomocą SCADA może „prezentować” niezbędne parametry pracy czy szczegóły odnoszące się do wykrytych nieprawidłowości. 

Gdzie wykorzystuje się systemy SCADA?

System SCADA pozwala na optymalną organizację pracy maszyn przemysłowych (na przykład produkcyjnych) wraz z możliwością ciągłego podglądu parametrów zachodzących procesów. Funkcja gromadzenia danych zapewnia natomiast szansę na optymalne planowanie dalszych działań czy też na takie modyfikowanie przebiegu operacji technologicznej, by ostatecznie system rozpatrywany całościowo osiągał lepszą wydajność – i co za tym idzie, także rentowność.

Z takich względów system SCADA stanowi ogromne wsparcie tak dla rozbudowanych zakładów przemysłowych (gdzie oszczędza czas i środki finansowe, chociażby poprzez ograniczenie ryzyka przestoju), jak i mniejszych obiektów, które zyskują szansę na rozbudowę właśnie dzięki poprawie wydajności codziennych procesów.

Ważną cechą systemu SCADA jest jego wszechstronność – może bowiem znaleźć zastosowanie w praktycznie dowolnej branży czy sektorze, w których działania są oparte o automatykę przemysłową. SCADA może być przy tym swobodnie dostosowany do potrzeb danego zakładu (użytkownika) oraz jego oczekiwań względem nadzorowania pracy urządzeń specjalistycznych. 

Kilka przykładów – znane systemy SCADA

Obecnie istnieje sporo sprawdzonych i aktywnie wykorzystywanych systemów SCADA. Są to rozwiązania stosowane przez często czołowych, światowych producentów z różnych sektorów gospodarki, co można oczywiście uznać za jedną z najbardziej wiarygodnych gwarancji jakości systemu. Wśród tych najbardziej rozpoznawalnych typów SCADA można wymienić kilka przykładów takich, jak:

 • AutoLink,

 • Control Maestro,

 • EMAC,

 • Ignition,

 • Pro Tool,

 • Syndis,

 • VERO System,

 • ZenOn.

Systemy SCADA, jak wspomnieliśmy, mogą być dostosowywane do indywidualnych potrzeb – bywają zatem zarówno dość proste i niejako „podręczne”, jak i znacznie rozbudowane – zwykle im większy i bardziej skomplikowany jest dany zakład, tym więcej wymaga się od samego SCADA.

urządzenia do czyszczenia sieci wuko

Redakcja epolmark.pl

Witamy na ePolmark - stronie, która jest Twoim przewodnikiem po świecie aranżacji, ogrodów i wnętrz. Nasi redaktorzy przygotowują artykuły z pełną starannością. Platforma dedykowana jest wszystkim, którzy pragną wprowadzić piękno i funkcjonalność do swojego domu i ogrodu. Niezależnie od tego, czy szukasz inspiracji do dekoracji wnętrz, nowoczesnych rozwiązań technologicznych, porad dotyczących zakupów, czy wskazówek na temat pielęgnacji ogrodu, znajdziesz to wszystko na epolmark.pl.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?