Utrzymywanie terenów zielonych w odpowiednim stanie wymaga nie tylko regularnych prac wiosną oraz latem. Zimą, kiedy trawnik nie rośnie, większość zieleni pozostaje zaś przykryta warstwą śniegu, warto zadbać o właściwy sposób konserwacji sprzętu oraz jego przygotowanie do sezonu. Jak będzie wyglądała odpowiednia konserwacja kosy spalinowej?
Odpowiednie przechowywanie kosy w okresie zimowym
Po zakończonym sezonie kosę spalinową powinno się schować do suchego pomieszczenia, w którym przeczeka ona aż do wiosny. Możemy przechowywać ją w pozycji poziomej albo pionowej.
Zanim odstawimy kosę spalinową na zimę, musimy mieć na względzie konieczność spuszczenia z niej całego paliwa i uruchomienia silnika, celem spalenia jego resztek. Nieużywana przez parę miesięcy mieszanka straci przypisywane jej właściwości, zatykając tym samym filtr i skracając żywotność danego urządzenia. Istotne jest także, aby przed zimowaniem dokładnie wyczyścić kosę spalinową z resztek trawy oraz innego rodzaju zabrudzeń. Łatwiej będzie nam to zrobić, jeśli zostanie wcześniej usunięta żyłka do kosy.
Skontrolowanie części tnącej
Zanim zostanie przez nas skontrolowana żyłka do kosy albo nóż, powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć dłonie, wyłączyć silnik oraz zdjąć kapturek do świecy zapłonowej i odchylić kosiarkę ku tyłowi na tylnych kołach. W ten sposób przygotowane urządzenie będzie gotowe do właściwego oraz bezpiecznego sprawdzenia jego stanu technicznego. Noże kosiarki muszą być ostre, żyłka do kosy zaś odpowiednio długa. Zadbanie o wspomniane kwestie może przekładać się bezpośrednio na kondycję naszego ogrodu, ponieważ tępe ostrza niszczą trawnik, z uwagi na co jej wzrost pozostaje ograniczony.
Sprawdzenie filtra powietrza oraz paliwa
Sprawdzając naszą kosę, powinniśmy zwrócić uwagę na znajdujący się w niej filtr powietrza. Odpowiada on za oczyszczanie powietrza koniecznego do właściwej pracy silnika. Kiedy ulegnie zabrudzeniu, uszkodzi albo zatka, nie będzie działał właściwie, a osad oraz pył mogą przyczynić się do zanieczyszczenia gaźnika nadmiernego, oraz zbyt szybkiego zużywania się cylindrów, pierścieni oraz tłoków silnika. Będzie się to objawiało zmniejszeniem wydajności kosy, większą ilością zużywanego paliwa i głośniejszą pracą silnika. Finalnie doprowadzi to do uszkodzenia urządzenia.
Tak samo istotny jest filtr paliwa, który odpowiada za zabezpieczenie silnika przed uszkodzeniami mechanicznymi, zapewnienie fabrycznie ustawionego zużycia paliwa oraz ilości emitowanych spalin.