W budownictwie co jakiś czas pojawiają się różne innowacje, które w mniejszym lub większym stopniu zmieniają sposób budowania domów. Jedną z takich innowacji jest zbrojenie z włókna szklanego, które — jak sama nazwa wskazuje — zastępuje tradycyjne pręty stalowe nowoczesnym włóknem szklanym
Elastyczna konstrukcja i duża efektywność energetyczna
Pręty z włókien wyróżniają się bardzo długą żywotnością. Cecha ta wynika z ich wysokiej odporności na działanie wody, ale też związków chemicznych znajdujących się w zaprawie betonowej. Pręty z włókna szklanego zachowują swą integralność strukturalną nawet po 100 latach od postawienia budynku (wylania konstrukcji). Ich zaletą jest też wysoka efektywność energetyczna, która wynika ze stosowanej techniki ocieplenia. Ocieplenie ścian zbrojonych tradycyjnie wymaga znacznie większych nakładów finansowych. Z kolei zbrojenie z włókien generuje znacznie mniejsze koszty.
Doskonałe właściwości elektryczne
Nie wszyscy wiedzą, że zbrojenie z włókna szklanego wyróżnia się bardzo dobrymi właściwościami elektrycznymi. W przeciwieństwie do prętów stalowych włókno szklane nie przewodzi prądu elektrycznego. To z kolei oznacza, że nie wytwarza zakłóceń wewnątrz budynku. Mówiąc wprost: osoby korzystające z telefonii komórkowej i internetu WiFi są mniej podatne na zakłócenia ze strony zewnętrznych pól elektromagnetycznych.
Doskonałe właściwości termiczne
Zbrojenia wykonane z włókna szklanego posiadają dokładnie taki sam współczynnik rozszerzalności co otaczający je beton. Oznacza to, że intensywne oddziaływanie ciepła (np. latem) nie powoduje powstania wewnętrznych naprężeń między zbrojeniem a strukturą betonową. Nie można tego oczywiście powiedzieć o zbrojeniu stalowym, którego rozszerzalność temperaturowa jest znacznie większa. Atutem włókna szklanego jest też niska przewodność cieplna. Oznacza to, że ściana zbrojona w ten sposób nie posiada charakterystycznych mostków cieplnych, poprzez które ciepło ucieka na zewnątrz.
Szeroki zakres temperatur
Zbrojenie z włókna szklanego jest łatwiejsze w montażu niż stosowanie ciężkich prętów metalowych. Co więcej, włókno doskonale znosi nawet ekstremalne temperatury. Zgodnie ze specyfikacją konstrukcji z włókna szklanego doskonale znoszą one temperatury w zakresie od -70 ° С do nawet + 200 ° С. Dzięki temu w naszym klimacie można je stosować praktycznie bez jakichkolwiek ograniczeń.
Włókno szklane to przyszłość w budownictwie. Dzięki niemu konstrukcje budowlane zyskują zupełnie nowe właściwości, które wcześniej były jedynie w sferze marzeń.