epolmark.pl

Strona o aranżacjach, ogrodach i wnętrzach.

Elektronika

Czyszczenie laptopa – co jaki czas należy wykonać?

Czyszczenie laptopa – co jaki czas należy wykonać?

Coraz więcej osób pracuje przy laptopie. Komputery stacjonarne są kupowane jedynie przez osoby, które są graczami lub profesjonalnymi grafikami. Na co dzień do pracy, nauki i zabawy wystarczy laptop, o którego należy odpowiednio dbać. Co zatem należy robić, aby laptop był długo w dobrym stanie?

Czyszczenie laptopa – niezbędna czynność, o której nie wolno zapomnieć

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że laptopa należy wyczyścić. Nie chodzi tu oczywiście jedynie o zewnętrzną część, ale przede wszystkim o wnętrze. Wewnątrz znajdują się elementy, które należy regularnie odkurzać oraz nasmarować specjalną pastą. Oczywiście nie każdy model nadaje się do czyszczenia i należy pamiętać, że taką czynność można wykonać samodzielnie dopiero po okresie gwarancyjnym. Jeśli komputer jest na gwarancji, to można go jedynie oddać do serwisu producenta, który wykona takie czyszczenie w ramach gwarancji. Jak często powinno się czyścić laptopa? Nie ma konkretnej odpowiedzi, gdyż wszystko zależy od sprzętu i intensywności używania. Na pewno, jeśli laptop zacznie wolniej działać lub nie będzie się włączać tak szybko, jak na początku, to warto sprawdzić, jaka jest tego przyczyna.

Jak wyczyścić laptopa?

Oczywiście czyszczenie klawiatury czy matrycy należy wykonywać regularnie, aby do środka nie dostawało się tak dużo brudu i kurzu. Do ekranu najlepiej użyć specjalnego płynu, który można kupić w sklepie komputerowym. Klawiaturę można wyczyścić szczoteczką lub delikatnie odkurzyć. Znacznie ciężej wygląda czyszczenie laptopa wewnątrz. Przede wszystkim nie każde urządzenie da się odkręcić, a więc jest to pierwsza rzecz, którą trzeba wziąć pod uwagę. Jeśli jednak znajdują się śrubki łatwo dostępne, to znaczy, że urządzenie można rozkręcić. Jeśli ktoś nigdy takich rzeczy nie robił, to najlepiej jest oddać laptopa w ręce fachowca. Samodzielne rozkręcenie i czyszczenie laptopa może skończyć się tragicznie. W środku jest wiele połączeń i małych wtyków, które podczas rozkręcania mogą się odłączyć. Osoba niedoświadczona nie będzie wiedzieć, co i jak było połączone i wówczas laptopa trzeba w takim stanie oddać do naprawy, co będzie generować wysokie koszty.

Jak dbać o laptopa?

Na pewno o każdy sprzęt elektroniczny należy dbać, aby długo służył i działał bezawaryjnie. Przede wszystkim należy unikać zanieczyszczonych i zakurzonych pomieszczeń, gdyż zbyt dużo kurzu może spowodować awarię urządzenia. Dobrze jest także nie wystawiać laptopa na działanie promieni słonecznych. Należy także używać go na stole lub specjalnej podstawce. Dostępne są także podstawki chłodzące, które doskonale sprawdzą się przy modelach szybciej się nagrzewających. Używanie laptopa na kolanach czy na kołdrze nie jest wskazane i może doprowadzić do przegrzania. Naturalnie należy oddać laptopa do czyszczenia, jeśli zauważy się spadek wydajności. Także praca w ciężkich warunkach sprawia, że należy oddać sprzęt do fachowca, który sprawdzi, czy wewnątrz nie nagromadziło się zbyt wiele kurzu i zabrudzeń. Odpowiednio pielęgnowany laptop może posłużyć wiele lat.

BOOKPARADISE

Udostępnij