Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Mieszkanie w stanie deweloperskim – co zawiera

Dom Data publikacji - 11 września 2022 Autor - Redakcja epolmark.pl
mieszkanie w stanie deweloperskim


Każdy, kto był/ jest zainteresowany kupnem własnego mieszkania natknął się na termin „mieszkanie w stanie deweloperskim”. W Polsce właśnie takie mieszkania sprzedają się najczęściej. W niniejszym artykule wyjaśnimy, czym jest mieszkanie w stanie deweloperskim i na co zwrócić uwagę przy zakupie takiego lokum.

Mieszkanie w stanie deweloperskim – co sprawia, że jest tak popularne?

Przede wszystkim chodzi o cenę. Tego typu mieszkanie jest często tańsze o 40 – 60 tys. od mieszkania wykończonego pod klucz. Kolejnymi przesłankami są: brak zaufania Polaków do deweloperów, chęć wykończenia „po swojemu” z wykorzystaniem kreatywności i własnej inwencji twórczej.

Mieszkanie w stanie deweloperskim – czy jest ogólna definicja?

Nie ma jednej spójnej definicji, co zawiera takie mieszkanie. Elementy, które powinny być w mieszkaniu określa umowa deweloperska między deweloperem a kupującym. Zazwyczaj jest to mieszkanie przygotowane do wykończenia. Można rzec, że stan deweloperski to zakończenie wszystkich prac, takich jak: ocieplenie nieruchomości, poprowadzenie wszelkich przyłączy, przygotowanie ścian i posadzek. Zakres ten różnić się może właśnie umową deweloperską. Wielu deweloperów oferuje tzw. podwyższony stan deweloperski (np. mieszkanie z drzwiami wewnętrznymi lub roletami antywłamaniowymi), który jest czymś między stanem deweloperskim, a mieszkaniem pod klucz. Poniżej przedstawiono elementy mieszkania, jak najczęściej są określane w umowie z deweloperem.

Ściany i sufity
Pokryte tynkiem i przygotowane do malowania. W łazience tynk ma dużą porowatość i nierówności – ze względu na podwyższona wilgotność oraz żeby łatwiej przykleić płytkę). Ściany i sufity zazwyczaj nie są pokryte farbą gruntującą. Ściany i sufity są świetnym polem do manewru, jeśli chodzi o aspekt wizualny. Można tutaj zaszaleć z kolorystyką farb, paneli, płytek ściennych, cegieł, tapet i wielu innych. Ten etap prac można wykonać samodzielnie – bez udziału dewelopera, co znacznie obniży koszty.

Posadzki
Podłogi pokryte są warstwą cementową. Widoczna będzie dylatacja. Niektóre umowy deweloperskie przewidują położenie podłoża pod ostateczną warstwę podłogi.

Instalacje
Mieszkanie powinno być wyposażone w instalację elektryczną, hydrauliczną, grzewczą, często teletechniczną. Niektóre są schowane w ścianach, inne zostaną na tynku. Pamiętać trzeba, że nie wolno samodzielnie ukrywać instalacji w ścianach (kuć ścian) ponieważ można stracić rękojmie.

Grzejniki
Mieszkanie w stanie deweloperskim jest wyposażone w grzejniki. Rodzaje, rozmiar i liczba grzejników zależy od powierzchni i przeznaczenia danego pomieszczenia.

Okna i drzwi
Obligatoryjnie w mieszkaniach deweloperskich są zamontowane okna i drzwi wejściowe. Rodzaje okien określa umowa (mogą być plastikowe, PCV, drewniane o różnych rozmiarach i kolorystyce).

Wentylacja
W mieszkaniu musi być wentylacja. Specjalne nawiewniki, które zapewniają cyrkulacje powietrza są montowane zazwyczaj nad oknami lub w ścianach.

Podsumowując, nie ma jednej ogólnej definicji mieszkania w stanie deweloperskim. Elementy, które zawiera takie mieszkanie określa umowa deweloperska.

urządzenia do czyszczenia sieci wuko

Redakcja epolmark.pl

Witamy na ePolmark - stronie, która jest Twoim przewodnikiem po świecie aranżacji, ogrodów i wnętrz. Nasi redaktorzy przygotowują artykuły z pełną starannością. Platforma dedykowana jest wszystkim, którzy pragną wprowadzić piękno i funkcjonalność do swojego domu i ogrodu. Niezależnie od tego, czy szukasz inspiracji do dekoracji wnętrz, nowoczesnych rozwiązań technologicznych, porad dotyczących zakupów, czy wskazówek na temat pielęgnacji ogrodu, znajdziesz to wszystko na epolmark.pl.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?