W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszą się przydomowe oczyszczalnie ścieków. Można śmiało powiedzieć, że bardzo dobrą inwestycją jest oczyszczalnia ścieków na własny użytek. Jest to zdecydowanie bardziej ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie niż szambo, które jest już trochę nieco przestarzałe. Można zyskać komfort i bezpieczeństwo, jeżeli ekologiczna oczyszczalnia ścieków zastąpi nam szambo.
Budowa przydomowej oczyszczalni
W tym artykule wyjaśnimy, czym jest przydomowa oczyszczalnia, a także wymienimy jej największe zalety. Dla gospodarstw położonych poza lokalną siecią kanalizacyjną taka inwestycja jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Nie trzeba inwestować w przydomową oczyszczalnię ścieków, jeśli mamy możliwość wykonania kanalizacyjnego przyłącza. Według przepisów prawa dom musi być podłączony do sieci kanalizacyjnej, jeżeli znajduje się w jej zasięgu. Wybór między ekologiczną oczyszczalnią a tradycyjnym szambem dotyczy właścicieli działek, obok których nie przebiega taka sieć. Koszt jest tak naprawdę pierwszym założeniem wielu inwestorów. Na samym początku dosyć drogim przedsięwzięciem jest budowa oczyszczalni. Wybudowanie szamba jest oczywiście tańsze niż budowa oczyszczalni, jednak koszty utrzymania są dużo większe. Można śmiało powiedzieć, że już po kilku latach powinna się zwrócić inwestycja w oczyszczalnię. Zatem na rzecz oczyszczalni korzystniejszy jest bilans korzyści finansowych. Warto również zapoznać się z ofertą rynku instalacyjnego, jeśli chodzi o tę gałąź budownictwa. Jest to skierowane do osób, które przekonały się do budowy oczyszczalni indywidualnej. Na rynku działa wiele firm oferujących kompleksową usługę. Firma przygotowuje projekt, a później zabiera się za montaż i konserwację.
Zalety przydomowej oczyszczalni
Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych i renomowanych firm, które wiele lat działają na rynku i cieszą się dobrą opinią. Można też obniżyć koszty, jeśli zdecydujemy się wykonać niektóre prace we własnym zakresie. Lokalne możliwości wynikające z położenia są jednym z głównych założeń przy budowie oczyszczalni ścieków. Należy też pamiętać, żeby sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, czyli podstawowy dokument planistyczny w każdej gminie. Jest to szczególnie ważne w obszarach nieskanalizowanych. Jeśli nie ma takiego dokumentu to wtedy trzeba zwrócić uwagę na przepisy z zakresu bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Przydomowe oczyszczalnie ścieków nie są dopuszczalne na obszarach zalewanych opadowymi wodami oraz narażonych na powodzie. Warto pamiętać, że budowa takiej oczyszczalni jest też zabroniona na obszarach chronionych. W okresie od wiosny do jesieni najlepiej zaplanować budowę. Należy pamiętać, że prace ziemne można wtedy wykonać bez większych przeszkód. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że niektóre oczyszczalnie potrzebują czasu, żeby mogły uzyskać pełną efektywność. Wykonanie operatu wodnoprawnego konieczne będzie, jeśli ilość oczyszczanych ścieków odprowadzanych do gruntu lub wód przekracza na dobę 5 m3. Nie ma takiego obowiązku, jeżeli przepustowość jest mniejsza.