epolmark.pl

Strona o aranżacjach, ogrodach i wnętrzach.

Lifestyle

Jak tanio i skutecznie ogrzać swój dom w 2023 roku?

Jak tanio i skutecznie ogrzać swój dom w 2023 roku?

Ogrzewanie domu generuje największe koszty dla domowników w ciągu roku. Nic więc dziwnego, że Polacy poszukują najbardziej efektywnych sposobów na zapewnienie sobie komfortowych warunków temperaturowych w zimie. Jakie systemy ogrzewania są dziś wykorzystywane najczęściej? Czy systemy kominowe nadal stanowią najczęściej wybierane wyjście? Sprawdź sam.

W jaki sposób możesz ogrzać swój dom?

Szybki rozwój technologiczny, budowa energooszczędnych budynków oraz coraz większy dostęp do różnych paliw umożliwiają stosowanie coraz więcej ciekawych sposobów na ogrzanie budynku. Wśród najciekawszych z nich wymienić można:

  • Pompa ciepła. Aktualny trend na ogrzanie budynku. Pompy charakteryzują się najwyższą sprawnością, rozumianą jako iloraz cieplnej energii uzyskanej oraz włożonej w proces energii elektrycznej. Warto jednak zwrócić uwagę na drastyczne wzrosty cen prądu w najbliższym czasie!
  • Innym rozwiązaniem, wykorzystującym sieć energetyczną, są maty grzewcze do ogrzewania podłogowego. Wysoka skuteczność i przyjemny rozkład ciepła na całej powierzchni podłogi.
  • Nadal jednak najpopularniejsze pozostają systemy kominowe. W szczególności chodzi tu o kominki oraz piece, w których palić można standardowo drzewem lub węglem. Warto zaznaczyć, że starsze, zwykłe piece są dziś powoli wycofywane z rynku. Jednak na ich miejsce zakupić można nowoczesne kotły o dużej sprawności. Jest to rozwiązanie nie tylko ekologiczne, ale również ekonomiczne.
  • System kominowy np. od https://pekabet.pl/, nie ogranicza się do węgla oraz drewna. Równie dobre efekty przynoszą także piece gazowe oraz olejowe. Są to wciąż rzadko wykorzystywane paliwa w Polsce, jednak posiadają one pewien potencjał.

Jaki rodzaj paliwa sprawdzi się najlepiej? Wiele zależy od cen na rynku. W tak niepewnych czasach trudno określić, które źródło ciepła będzie najtańsze za kilka miesięcy lub lat.

Czy warto stawiać na system kominowy w swoim domu?

Osoby planujące budowę domu mogą się zastanawiać, czy warto stawiać jeszcze na budowę komina. Teoretycznie w przypadku użycia fotowoltaiki i pompy ciepła system kominowy nie jest potrzebny. Jednak w praktyce warto nie zamykać sobie tej drogi ogrzewania domu. Aktualnie obserwujemy silny trend na ogrzewanie zasilane prądem. Jednak już w ciągu tego roku może ulec to zmianie. Wystarczy wskazać spadek cen węgla mimo wciąż wysokiej inflacji oraz trwającego konfliktu Rosji i Ukrainy. Jak ceny będą się kształtować za kilka lat, gdy sytuacja polityczna i gospodarcza ulegnie uspokojeniu? Trudno dziś przewidzieć. Jednak posiadanie komina w domu może się wtedy okazać strzałem w dziesiątkę.

Udostępnij