Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Tynk termoizolacyjny na starym budynku — o czym trzeba pamiętać?

Lifestyle Data publikacji - 2 sierpnia 2023 Autor - Redakcja epolmark.pl
Tynk termoizolacyjny


Stare budynki charakteryzują się wieloma krzywiznami, na przykład ubytkami w murze, nierównomierną fakturą, czy detalami architektonicznymi. Wyjątkowe warunki sprawiają, że w zabytkowych budowlach można wykorzystywać tylko bezpieczne materiały – takie, jak tynk termoizolacyjny. Zobacz, czym charakteryzuje się ta zaprawa i sprawdź, co należy o niej wiedzieć.

Do czego służy tynk termoizolacyjny?

Oszczędzanie energii już dawno przestało być chwilową modą – rozsądne korzystanie z tego zasobu jest uzasadnione stale rosnącymi kosztami ogrzewania i klimatyzacji oraz stanowi odpowiedź na zaostrzenie unijnych przepisów dotyczących efektywności energetycznej budynków. Jednym z najlepszych sposobów na ograniczenie zużycia energii jest zamontowanie systemu docieplenia – zazwyczaj składa się on wełny mineralnej lub styropianu, jednak te rozwiązania nie sprawdzą się przy remoncie zabytkowych budynków. W takim przypadku warto wykorzystać tynk termoizolacyjny, który zabezpieczy stare mury przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Mineralne tynki ciepłochronne przygotowują ściany do wykonania powłok malarskich i regulują mikroklimat wewnątrz pomieszczeń.

Rodzaje tynków termoizolacyjnych

Istnieje kilka systemów tynków termoizolacyjnych. Jednym z nich jest materiał z domieszką perlitu – skały pochodzenia wulkanicznego. Charakteryzuje go dobra izolacyjność i wysoka opłacalność. Doskonale wygłusza i zapewnia ochronę przeciwpożarową. Inne tynki wykorzystywane przy remoncie starych budynków to na przykład:

  • AEROPUTZ® – zawiera aerożel, który umożliwia najlepszą na rynku termoizolację.

  • RENOSYSTEM® – wykazuje wysoką odporność na działanie soli, najczęściej wykorzystuje się go do izolacji strefy przyziemnej zabytkowych budynków.

  • ECOPUTZ® – stanowi połączenie doskonałych wartości termoizolacyjnych oraz ekonomiki. Szybko schnie, dzięki czemu sprawdzi się tam, gdzie liczy się czas.

Poszczególne systemy tynków termoizolacyjnych są wykorzystywane na przykład przez firmę JMA Partner, która specjalizuje się w renowacji budynków zabytkowych.

Tynk do ocieplania budynków na zewnątrz i od wewnątrz

Dlaczego w zabytkowym budownictwie często trzeba ocieplać ściany od wewnątrz? Stare mury w rejonach otworów okiennych mają kamienne nadproża, opaski i parapety, gdzie tworzą się mostki termiczne. W obiektach mających setki lat nierówne podłoża i łukowe kształty są czymś normalnym. Tynk termoizolacyjny pokryje każdą powierzchnię i skutecznie zapobiegnie utracie ciepła. Zaprawa na zewnętrznej stronie ściany pozwoli na swobodne odparowanie wilgoci ze starych murów i pomieszczeń. Remont zabytkowego budynku nie będzie możliwy bez pomocy specjalistów. Warto powierzyć renowację doświadczonej firmie, takiej jak JMA Partner.

urządzenia do czyszczenia sieci wuko

Redakcja epolmark.pl

Witamy na ePolmark - stronie, która jest Twoim przewodnikiem po świecie aranżacji, ogrodów i wnętrz. Nasi redaktorzy przygotowują artykuły z pełną starannością. Platforma dedykowana jest wszystkim, którzy pragną wprowadzić piękno i funkcjonalność do swojego domu i ogrodu. Niezależnie od tego, czy szukasz inspiracji do dekoracji wnętrz, nowoczesnych rozwiązań technologicznych, porad dotyczących zakupów, czy wskazówek na temat pielęgnacji ogrodu, znajdziesz to wszystko na epolmark.pl.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?