Bardzo wiele dzieci nie chce jeść. Są problemy z jedzeniem warzyw czy owoców, a najlepszą przekąską są chipsy i słodycze. Jak przygotowywać posiłki dla maluchów, aby były pyszne? Jakie obiady dla dwulatka będą najlepsze?
Jedzenie dla dzieci – najważniejsze są witaminy i składniki mineralne
Dziecko w pierwszych latach swojego życia intensywnie się rozwija. Musi w tym okresie przyjmować pełnowartościowe posiłki, które pozytywnie wpływają na cały organizm. Nie może zabraknąć witamin i minerałów, które są odpowiedzialne za witalność i zdrowie. Na pewno posiłki muszą być urozmaicone. W menu dwulatka powinny znaleźć się warzywa i owoce, a także ryby czy chude mięso. W pierwszych latach życia ważne jest także spożycie tłuszczów, które wpływają na pracę mózgu. Dobrze jest do jadłospisu wprowadzić produkty z pełnego przemiału. Na obiad można podawać ziemniaki, kasze czy ryż, które zawierają bardzo wiele cennych składników odżywczych. Chude ryby powinny przynajmniej raz w tygodniu gościć na talerzu. Są one cennym źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych. Należy pamiętać także o ograniczeniu soli. Inne przyprawy są jak najbardziej odpowiednie. Posiłki muszą być zbilansowane i różnorodne, aby maluch zbyt szybko się nie znudził jakąś potrawą.
Jakie obiady dla dwulatka można przyrządzić?
Jedzenie dla dzieci powinno być przygotowywane ze świeżych produktów. Należy zrezygnować z podawania maluchom przetworzonej żywności oraz fast foodów. Dobrze jest także ograniczyć lub całkowicie wykluczyć z diety słodycze, które są źródłem pustych kalorii. Na obiad dla dwulatka można przygotowywać zupy. Dobrym pomysłem jest zupa ogórkowa lub pomidorowa. Na drugie danie można przyrządzić filet z piersi kurczaka z surówką z tartej marchewki i ryżem. Zamiast ryżu można także podać kaszę lub ziemniaki. Maluchowi można podać także duszone ziemniaki z sosem mięsnym i buraczkami. Na słodko doskonale sprawdzą się naleśniki z białym twarogiem i miodem lub z dżemem własnej roboty. W sezonie można przygotować pierogi z truskawkami lub jagodami polane śmietanką i posypane odrobiną cukru pudru lub polane miodem.
Co zrobić, gdy maluch nie chce jeść?
Niestety wielu rodziców boryka się problemem niejedzenia wśród dzieci. Jest to pewien problem, ale należy unikać zmuszania dziecka do jedzenia. Zazwyczaj taki stan jest przejściowy i nie powoduje żadnych problemów zdrowotnych. Jeśli jednak maluch nie chce jeść w ogóle lub je zbyt mało, jak na swój wiek czy wagę, to należy udać się na wizytę do pediatry i sprawdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Na pewno zmuszanie czy nagradzanie dziecka za zjedzenie posiłku nie jest dobrą metodą, gdyż w przyszłości maluch będzie wykorzystywać takie sytuacje, aby osiągnąć jakąś korzyść. Dobrze jest wspólnie z dzieckiem spędzać czas w kuchni i razem chodzić na zakupy, dzięki temu maluch chętniej będzie jadł, gdyż sam przyłoży się do gotowania. Wspólne gotowanie czy robienie zakupów jest także doskonałą formą na spędzenie czasu i zabawę. Gotowanie to świetna rozrywka, w którą warto włączyć dzieci w każdym wieku.