Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Budowa domu bez pozwolenia – obowiązujące przepisy i postulaty prawne

Dom Data publikacji - 11 września 2022 Autor - Redakcja epolmark.pl
budowa domu bez pozwolenia


Budowa własnego domu to ogromne przedsięwzięcie logistyczne, za którym stoi zazwyczaj dużo pracy i pokaźne środki finansowe. Nasze społeczeństwo jest bardzo zbiurokratyzowane i do prowadzenia wielu działalności oraz podjęcia nawet najbardziej potrzebnych inwestycji konieczne są stosowne pozwolenia. Czy tak jest jednak również w przypadku budowy własnego domu, który jest przecież spełnieniem marzeń wielu z Polaków. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie czy możliwa jest budowa domu bez pozwolenia.

Co mówiły o tym dawniej przepisy prawne?

Zacznijmy od podstaw prawnych. Generalnie w wypadku gdy budujemy dom bez stosownych zezwoleń możemy liczyć się z całkiem wysoką grzywną, zależną zresztą pośrednio od wielkości budowli. Tak jest w przypadku domów, na które bezwzględnie potrzebne jest zezwolenie. Jednak nie obejmuje to wszystkich budynków.

Już wcześniejsze nowelizacje do ustawy o prawie budowlanym (7 lipca 1994 roku) poszerzały zakres budowli, które mogą powstawać tylko na podstawie zgłoszenia. Były to przede wszystkim wolnostojące budynki mieszkalne o charakterze jednorodzinnym, które dodatkowo znajdowały się na wykupionej działce objętej projektem. Podobnie było w przypadku garaży, altan i wiat, czyli budynków o charakterze gospodarczym.

Polski Ład – nowe przepisy budowlane

Z początkiem 2022 roku pojawiły się jednak przepisy, które jeszcze bardziej ułatwiły całą procedurę. Mowa tutaj o artykułowanych w prawie budowlanym zmianach dotyczących możliwości wybudowania domu bez pozwolenia, o ile zamyka się on w metrażu do (maksymalnie) 70 metrów kwadratowych.

Od razu zwrócić należy uwagę, że to nowe ustawodawstwo nie będzie ułatwiało życia wszystkim i to z bardzo prozaicznego powodu. Otóż wzmiankowany w ustawie metraż (70m2) może okazać się tak naprawdę mało kuszący dla większych rodzin z dużą ilością dzieci. Dane wskazują jednoznacznie, że póki co mało osób decyduje się na takie rozwiązania – pojawiają się już jednak kolejne zapowiedzi…

Przyszłe rozwiązania?

Być może kolejnym krokiem w dobrą stronę będzie postulowana zmiana, aby od początku 2023 roku budowa domu na własne cele mieszkaniowe o (maksymalnie) dwóch kondygnacjach miała wymagać jedynie zgłoszenia z projektem budowlanym. Jeżeli faktycznie zrezygnuje się z obecnych ograniczeń metrażowych w tym względzie, będzie można liczyć na większą ilość chętnych pragnących skorzystać z takich prawnych udogodnień. Przełoży się to bezpośrednio na oszczędność czasu poświęconego dotąd na załatwianie formalności, a także na oszczędności finansowe inwestorów.

Zgodnie z zapowiedziami Głównego Inspektora Budowlanego wymagane będzie tylko spełnienie warunków bezpieczeństwa budowlanego oraz posiadanie wykwalifikowanego kierownika budowy. Dzięki temu to ta osoba będzie zobligowana do posiadania wszelkich uprawnień budowlanych i będzie bezpośrednio odpowiadała za stan i przeprowadzenie prac budowlanych. Prace legislacyjne w zakresie postulowanych zmian w przepisach prawnych już trwają.

urządzenia do czyszczenia sieci wuko

Redakcja epolmark.pl

Witamy na ePolmark - stronie, która jest Twoim przewodnikiem po świecie aranżacji, ogrodów i wnętrz. Nasi redaktorzy przygotowują artykuły z pełną starannością. Platforma dedykowana jest wszystkim, którzy pragną wprowadzić piękno i funkcjonalność do swojego domu i ogrodu. Niezależnie od tego, czy szukasz inspiracji do dekoracji wnętrz, nowoczesnych rozwiązań technologicznych, porad dotyczących zakupów, czy wskazówek na temat pielęgnacji ogrodu, znajdziesz to wszystko na epolmark.pl.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?