Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Na czym polega planowanie ogrodu warzywnego?

Ogród Data publikacji - 12 lipca 2022 Autor - Redakcja epolmark.pl
ogród warzywny


W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się ogród warzywny. Wielkość plonów zależy głównie od prawidłowego zaplanowania ogrodu warzywnego. Należy pamiętać, że ogród warzywny powinien być odpowiednio zaplanowany, jeśli chodzi o mikroklimat panujący w danym regionie. Ważna jest też ilość oraz wielkość zagonów.

Jak przygotować ogród warzywny

W tym artykule wyjaśnimy, na czym polega planowanie ogrodu warzywnego, a także podpowiemy jak się do tego zabrać. Chodzi przede wszystkim o to, żeby uprawa nie sprawiała żadnych problemów, a warzywa rosły smaczne i zdrowe. Każdego roku coraz bardziej popularna staje się samodzielna uprawa warzyw. Duża liczba osób planuje własny ogród warzywny na działce lub przed domem. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ za darmo otrzymuje się świeże warzywa. Dodatkowo uprawiane ekologicznie nie zawierają nawozów sztucznych. Jest to bardzo ważne dla alergików, u których spożycie warzyw modyfikowanych genetycznie może wywołać alergię. Warto dodać, że wyhodowanie własnej sałaty lub marchwi sprawia ogromną satysfakcję. Efekty naszej pracy są namacalne i przychodzą dosyć szybko. 150 m2 powierzchni całkowicie wystarczy, żeby zaopatrzyć całą rodzinę w warzywa. Więcej miejsca potrzebują zagony na ziemniaki. Należy jednak pamiętać, że ich samodzielna uprawa jest raczej mało opłacalna, dlatego niewiele osób się za to bierze. Obfity plon warzywny może w zasadzie przynieść nawet kilkadziesiąt metrów kwadratowych, jeśli rozplanowanie ogrodu warzywnego będzie dobre. Warto mieć świadomość, że kilka gatunków warzyw można uprawiać nawet na jednej grządce. Niektóre warzywa lub zioła pomagają odstraszać szkodniki. Cebulę i marchew najlepiej sadzić obok siebie, ponieważ zapach cebuli bardzo dobrze odstrasza szkodniki marchwi.

Wybór miejsca na ogród

Osoby, które planują ogród warzywny powinny najpierw wybrać odpowiednie miejsce. Musi być długo i mocno nasłonecznione, wtedy rośliny zdecydowanie szybciej będą rosnąć. Warto zwrócić uwagę na fakt, że dzięki słońcu warzywa są bogatsze w witaminy i dużo smaczniejsze. Z pewnością wzrostowi warzyw nie sprzyja duży cień. Dlatego w miejscach zacienionych nie opłaca się planować ogrodów warzywnych. Takie rośliny jak szpinak i sałata liściowa wymagają dobrze nasłonecznionego zagonu. Wśród warzyw ciepłolubnych można wymienić jeszcze paprykę i pomidora. Jakość gleby w ogrodzie jest kolejnym czynnikiem, na który trzeba koniecznie zwrócić uwagę. Z reguły glebę powinno się użyźnić przed założeniem ogrodu warzywnego. Jeśli ziemia jest lekka i szybka wysycha to trzeba pomyśleć o możliwości podlewania warzywnego ogrodu. Dobrym pomysłem jest również zbudowanie podwyższonych grządek warzywnych. Przy planowaniu ogrodu warzywnego trzeba też uwzględnić warunki klimatyczne, które panują w danym regionie. Należy pamiętać, że warunki klimatyczne mają ogromny wpływ na rozwój oraz wzrost warzyw. Pod osłonami powinno się sadzić pomidory oraz inne wrażliwe i delikatne warzywa. Wśród skutecznych osłon można wymienić szklarnię oraz tunel foliowy. Własny ogród warzywny znacząco ułatwia życie.

urządzenia do czyszczenia sieci wuko

Redakcja epolmark.pl

Witamy na ePolmark - stronie, która jest Twoim przewodnikiem po świecie aranżacji, ogrodów i wnętrz. Nasi redaktorzy przygotowują artykuły z pełną starannością. Platforma dedykowana jest wszystkim, którzy pragną wprowadzić piękno i funkcjonalność do swojego domu i ogrodu. Niezależnie od tego, czy szukasz inspiracji do dekoracji wnętrz, nowoczesnych rozwiązań technologicznych, porad dotyczących zakupów, czy wskazówek na temat pielęgnacji ogrodu, znajdziesz to wszystko na epolmark.pl.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?